wtorek, 2 grudnia 2014

Olej arganowy - skarb marokańskich sadów

Na pewno słyszałyście o oleju arganowym. Dość drogi produkt o niezbyt przyjemnym zapachu podbił serca milionów osób na całym świecie. W ostatnich latach każdy chce używać „eliksiru młodości” czy „marokańskiego złota”, a niezliczone firmy produkują kosmetyki reklamowane magicznym słowem „argan”. Co powinnyśmy wiedzieć o tym popularnym specyfiku?  W czym może być przydatny? Czy warto używać kosmetyków z olejem arganowym i czym kierować się przy ich wyborze?




JAK POWSTAJE OLEJ ARGANOWY
Drzewa arganowe występują w południowej części Maroka. Są przystosowane do suchego klimatu pustynnego i rosną na bardzo czystych terenach, wpisanych na listę rezerwatów biologicznych UNESCO. Drzewa dorastają do 10 metrów, ich korony mogą mieć średnicę do 14 metrów, a korzenie mogą mierzyć nawet 30 metrów, aby zapewnić roślinom stały dostęp do wody. Dzięki temu mogą egzystować w ciężkich warunkach pustynnych. Owoc drzewa arganowego ma wielkość małej śliwki, pod jego skórką znajduje się orzech i nasiona, z których produkowany jest dobroczynny olej. Olej arganowy tłoczony jest na zimno w wyniku bardzo pracochłonnego procesu. Używane są w nim (w przeciwieństwie do produkcji spożywczego oleju), jedynie surowe, nieprzetworzone nasiona.  Wyprodukowanie litra takiego oleju zajmuje około 1,5 dnia pracy.

JAKIE CENNE SUBSTANCJE ZAWIERA OLEJ ARGANOWY
Aż 80% oleju arganowego stanowią cenne nienasycone kwasy tłuszczowe OMEGA 3, 6 i 9. Zawiera sporą dawkę witaminy C, fenole, kwasy fenolowe,  karoten, przeciwutleniacze, kwasy oleinowy, stearynowy, palmitynowy i linolowy a także skwalen.

DLACZEGO OLEJ ARGANOWY JEST CENNYM KOSMETYKIEM
Pielęgnacyjne działanie olejku doceniali od wieków mieszkańcy Maroka. Obecnie możemy go znaleźć w najlepszych salonach SPA na całym świecie. Ze względu na oleisto-wodnistą konsystencję wchłania się szybko i jest wydajny.

Olej arganowy ma działanie przeciwzapalne, gojące i łagodzące. Wspomaga regenerację naskórka i jego bariery hydrolipidowej. Uzupełnia niedobory ceramidów będących cementem komórkowym. Wpływa na nawodnienie, nawilżenie, elastyczność i odżywienie komórek.  Ma działanie przeciwzmarszczkowe – spłyca istniejące zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Wspomaga leczenie chorób skóry, takich jak opryszczka, egzema, pęknięcia, poparzenia słoneczne. Zapobiega powstawaniu blizn.

Olej dzięki zawartości witaminy E, kwasów tłuszczowych i karotenu wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, jak promienie słoneczne, wiatr, zimno.

Jest polecany osobom ze skórą starzejącą się, suchą, odwodnioną i wymagającą regulacji. Ma też pozytywne działanie pielęgnacyjne dla skóry tłustej i trądzikowej-  wpływa  na regulację gruczołów łojowych.

Olej arganowy ma także działanie przeciwcellulitowe. Dobrze wpływa na stan włosów i paznokci.

JAK UŻYWAĆ OLEJU ARGANOWEGO
Do skóry suchej i dojrzałej:
- po wieczornym zmyciu skóry mleczkiem lub innym delikatnym preparatem, dodajemy kilka kropel oleju do kremu nawilżającego lub przeciwzmarszczkowego, mieszankę nakładamy na skórę wykonując delikatny masaż. Krem możemy zastąpić żelem z kwasem hialuronowym.
- olej arganowy dodajemy do wybranej maseczki, np. glinki.
- oleju używamy jako preparatu do przeciwzmarszczkowego masażu twarzy.


Do skóry tłustej i trądzikowej:
- skórę przemywamy płynem micelarnym lub myjemy mydłem z Aleppo. Odrobinę oleju mieszamy z kremem regulującym pracę gruczołów łojowych (np. Fluide Clair Etre Belle) i 1-2 kroplami olejku z drzewa herbacianego. Mieszankę wklepujemy w skórę twarzy i zostawiamy na noc.


Do pielęgnacji ciała:
- dodajemy odrobinę oleju arganowego do kąpieli. Zapobiegnie to wysychaniu skóry.
- mieszamy olej z dowolnym balsamem do ciała (nawilżającym, ujędrniającym, antycellulitowym) i nakładamy na skórę wykonując masaż.
- mieszamy olej z naturalnym olejem (np. macadamia) lub specjalną mieszanką do masażu (np. Caanan lub Farmona), używamy do kompleksowego masażu ciała.


Do pielęgnacji włosów:
- do oleju arganowego dodajemy odrobinę oleju rycynowego, nakładamy na całą długość włosów na kilka godzin,  myjemy szamponem a na koniec wcieramy odrobinę oleju w same końcówki.
- zamiast oleju rycynowego możemy użyć innego oleju naturalnego lub mieszanki do włosów, jak Amla czy Vatika. W tym przypadku mieszamy argan i wybrany olej pół na pół.


Do pielęgnacji skóry dłoni i paznokci:
- mieszamy olej arganowy i sok z cytryny, następnie wcieramy mieszankę w paznokcie i skórki.
- dodajemy olej arganowy do kremu do rąk.

JAK WYBRAĆ KOSMETYK Z OLEJEM ARGANOWYM
Oprócz czystego, naturalnego oleju, możemy sięgnąć też gotowe kosmetyki zawierające ten cenny składnik. Szczególnie producenci preparatów do pielęgnacji włosów i przeciwzmarszczkowych mają w swojej ofercie wiele pozycji z olejem arganowym. Przy wyborze najlepszych, powinnyśmy kierować się przede wszystkim składami i dwoma podstawowymi zasadami ich analizy. Po pierwsze im wyżej w składzie kosmetyku występuje olej (ukryty jako argania spinosa kernel oil), tym więcej zawiera go kosmetyk. Po drugie, im krótszy skład ma produkt, tym mniejsza szansa na wystąpienie podrażnień i efektów niepożądanych. Powinnyśmy pamiętać też o eliminowaniu substancji, które nam nie służą (nie wybieramy silikonowego serum do włosów z dużą nawet zawartością oleju arganowego, jeśli wiemy, że silikony obciążąją i wysuszają nasze włosy). Poniżej podaję kilka kosmetyków, które mogę polecić fankom oleju arganowego:

- seria do włosów Balea – szampon, odżywka, serum z olejem arganowym
- maska do włosów Biovax Naturalne Oleje
- szampon i odżywka Avon Advance Techniques 360 Nourishment, Moroccan Argan Oil
- peeling enzymatyczny do twarzy Eveline Argan Oil


Lubicie oleje? W jaki sposób używacie ich do pielęgnacji?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz