piątek, 2 stycznia 2015

Piękne dłonie - kompleksowy poradnik

Mówi się, że zadbane dłonie są wizytówką kobiety. Często to one zdradzają wiek, stan zdrowia, czy prowadzony przez nas tryb życia. Na ich ładny wizerunek składa się kilka czynników, z których najważniejsze to odpowiednie nawilżenie i koloryt skóry, zadbane skórki, oraz zdrowe, opiłowane paznokcie. Jakie zabiegi możemy samodzielnie wykonywać w domu? Kiedy warto udać się do gabinetu kosmetycznego? Jakie kosmetyki i narzędzia wybrać?



Na zdjęciu od lewej:
Lotion do dłoni Oriflame Milk&Honey
Krem do rąk Dove DeepCare Complex
Krem do rąk Farmona Sweet Secret Wanilia i indyjskie daktyle
Perfumowany krem do rąk Halle Berry Exotic Jasmine
Krem do rąk Neutrogena Formuła Norweska
Krem do rąk Joanna Sweet Fantasy
Krem do rąk Ziaja z Proteinami Kaszmiru i Masłem Shea

Pielęgnacja skóry rąk
Podstawą pielęgnacji skóry dłoni jest systematyczne wcieranie kremu. Najlepiej robić to po każdym umyciu rąk czy kontakcie z detergentami. Rodzaj produktu powinnyśmy dobrać do aktualnych potrzeb skóry. Nawet jeśli jesteśmy fankami lekkich, szybko wchłaniających się kremów, na noc warto wybrać coś bardziej treściwego i tłustego. Bardzo wysuszonym, zniszczonym dłoniom lub skórom z dermatozami (np Atopowe Zapalenie Skóry) pomogą specjalnie celowane kremy-maście.

Musimy pamiętać o zakładaniu ochronnych rękawiczek do zmywania naczyń oraz bawełnianych/skórzanych, kiedy wychodzimy na mróz.

Raz w tygodniu należy wykonać dokładny peeling dłoni. Najlepiej nadają się do tego peelingi średnio lub gruboziarniste. Można wykorzystać też samodzielnie przygotowany kosmetyk, np pomieszany z cukrem olejek do masażu lub balsam. Należy pamiętać, że po peelingu należy bezwzględnie nałożyć krem lub maskę do rąk, aby odtworzyć zniszczoną warstwę lipidową.

Na zdjęciu: Cukrowy do ciała Farmona Sweet Secret Korzenne Pierniczki z Lukrem

Dobroczynny dla skóry będzie też masaż. Na profesjonalny warto wybrać się do gabinetu kosmetycznego, podstawowy możemy wykonać same. Na youtube.pl znajdziemy wiele filmików instruktażowych, które mogą być dla nas inspiracją. Należy pamiętać, aby wszystkie ruchy wykonywać w stronę serca. Do masażu najlepiej użyć specjalnie dedykowanego olejku, mieszanki np. z olejem arganowym lub tłustego kremu.

Raz w tygodniu (lub częściej w razie potrzeby) należy też nałożyć maskę do rąk. Jeśli nie posiadamy takiego kosmetyku, możemy użyć grubej warstwy kremu do rąk lub olejku. Najpierw aplikujemy kosmetyk, następnie owijamy dłonie folią lub wkładamy foliowe rękawiczki. Następnie nakładamy bawełniane rękawiczki lub owijamy całość ręcznikiem. Maseczkę trzymamy minimum pół godziny,a najlepiej całą noc.

Dobrze byłoby połączyć wszystkie 3 zabiegi w kolejności peeling - masaż - maska.

Jak dbać o skórki
Narastające zbyt szybko skórki są bolączką wielu osób. Dodatkowo ich częste, głebokie i nieumiejętne wycinanie tylko potęguje problem,  narażając nas także na uszkodzenia płytki i macierzy paznokcia. Może też prowadzić do poważniejszych skaleczeń i zakażeń.

Najlepiej ograniczyć się samodzielnie do samego odsuwania skórek, ewentualnie manicure biologicznego, a tylko w szczególnych przypadkach sięgać po cążki lub radełko.

Na zdjęciu: cążki, radełko i patyczki do manicure

Skórki odsuwamy specjalnie wyprofilowanym patyczkiem (najlepiej z drzewa różanego). Musimy przy tym uważać, aby nacisk na paznokieć nie był zbyt mocny. Jest on w miejscu wzrostu dość cienki i łatwo o uszkodzenia.

Manicure biologiczny możemy wykonać samodzielnie w następującej kolejności:
1) Opiłowanie paznokci
2) Nałożenie preparatu zmiękczającego skórki
3) Włożenie paznokci do miseczki z ciepłą wodą z dodatkiem soli do kąpieli (na ok 10 minut)
4) Odsunięcie skórek
5) Pomalowanie płytki
6) Nałożenie olejku do skórek

Na zdjęciu: sól do kąpieli Dairy Fun

Jeśli chcemy koniecznie wyciąć skórki, możemy zrobić to za pomocą cążków lub radełka. W obydwu przypadków musimy być ostrożne, nie ciąć zbyt głęboko i zawsze zachowywać jeden kierunek.

Aby skórki były zadbane i nawilżone, musimy pamiętać o regularnym stosowaniu olejków, kremów lub wosków przeznaczonych do ich pielęgnacji. Możemy też:
 - podgrzać olejek rycynowy lub oliwę z oliwek z dodatkiem soku z cytryny i moczyć w nim paznokcie.
- do mieszanki dodać też olej arganowy lub wyciśniętą z kapsułki witaminę A+E.

Na zdjęciu: olejek do skórek Sagita

Dodatkowo systematyczna pielęgnacja skóry dłoni będzie plusowała także zadbanymi skórkami.

Mocne i ładne paznokcie
Grubość paznokci w dużej mierze zależy od czynników genetycznych. Jednak odpowiedni tryb życia (dieta!!!) i pielęgnacja mogą pomóc nam wzmocnić płytkę. Z pewnością najłatwiejszym sposobem przynoszącym szybkie efekty jest użycie odżywki z folmaldehydem, np. jedną z serii Eveline. Preparaty te są kontrowersyjne, nie wszystkim służą, dlatego trzeba być ostrożnym i obserwować skutki ich używania. Jeśli nie są korzystne, warto sięgnąć po inną odżywkę.

Niezwykle ważne jest prawidłowe piłowanie paznokci. Robiąc to, powinnyśmy pamiętać o kilku zasadach:
- powinnyśmy używać pilniczka papierowego drobnoziarnistego, szklanego lub kryształowego. Jedynie w przypadku potrzeby znacznego skrócenia grubych paznokci, możemy posłużyć się pilnikiem średnioziarnistym. Nie polecane są pilniki metalowe, ponieważ powodują mikrouszkodzenia brzegu płytki paznokciowej, skutkujące jej rozdwajaniem się i łamliwością.
- nie piłujemy paznokci wilgotnych, zabieg manicure zawsze rozpoczynamy od opiłowania płytki.
- ruchy paznokcia muszą przebiegać ZAWSZE w jednym kierunku, piłujemy długimi pociągnięciami, delikatnie od dołu paznokcia.
- niewskazane jest zmienianie naturalnego kształtu paznokcia, agresywne piłowanie skutkuje łamliwością.
- staramy się szybko wypiłować zadarty, uszkodzony brzeg, aby zapobiec głębszym uszkodzeniom.

Na zdjęciu: pilniczki do paznokci, od lewej:
1,3 - drobnoziarniste pilniki papierowe
2 - pilnik gruboziarnisty papierowy
4 - pilnik średnioziarnisty papierowy
5- pilnik szklany
6 - pilnik metalowy

Co zrobić ze złamanym paznokciem?
Złamane paznkocie mogą być przyczyną popsutego humoru na cały dzień, Pomijając efekt estetyczny i konieczność zapuszczania od nowa długo pielęgnowanych paznokci, takie złamanie może być bardzo bolesne i denerwujące. Jak poradzić sobie w takim przypadku? Poniżej kilka pomysłów:

- jeśli paznokieć złamał się w miejscu wystającym poza opuszek palca, lepiej go po prosu opiłować. Chyba, że mamy jakieś ważne wyjście lub z innych względów zależy nam na zachowaniu długości, wtedy możemy spróbować jednego z poniższych sposobów.
- jeśli paznokieć jest nadłamany jeszcze nie wyrastając poza opuszek, całkowite złamanie może być bardzo bolesne. Domowym sposobem jest sklejenie złamania za pomocą kleju do paznokci i torebki od herbaty. W tym celu bierzemy opróżnioną torebkę i wycinamy z niej "łatkę" pokrywającą złamanie. Nakładamy klej na paznokieć, przykładamy łatkę i pokrywamy drugą warstwą kleju. Czekamy, aż klej wyschnie, piłujemy delikatnie, aby powierzchnia była gładka i całość pokrywamy bezbarwnym lakierem/odżywką. Łatka jest dość mocna i widoczna tylko z bliska, całość wygląda estetycznie.
- możemy wybrać się też do gabinetu kosmetycznego, w którym możliwe jest sklejenie paznokcia jedwabiem. Łatka jedwabna jest bardzo, bardzo mocna i nie kosztuje dużo. Niestety nie wszystkie salony oferują ten zabieg, zupełnie nie wiem dlaczego.
- ostatnim z rozwiązań jest nałożenie na cały paznokieć warstwy żelu. Niestety będzie on wtedy sporo grubszy niż inne, poza tym odrost widoczny będzie jeszcze długo po spiłowaniu złamania.

Na zdjęciu: Klej do paznokci Donegal

Jakie zabiegi gabinetowe wybrać?
Gabinety oferują nam przeróżne zabiegi pielęgnujące i manicure, niektóre o oryginalnych nazwach i niestandardowym przebiegu. Poniżej kilka najbardziej popularnych.

1) Zabieg regenerujący z parafiną - zazwyczaj zawiera peeling, masaż, nałożenie maski i zanurzenie dłoni w ciekłej parafinie. Ułatwia ona wchłanianie substancji czynnych z maseczki, jednocześnie rozgrzewa, rozluźnia mięśnie i koi stawy. Nawilża skórę, ujędrnia ją i uelastycznia. Zabieg polecany jest dla każdego, jednak szczególnie korzystny będzie w przypadku skóry bardzo zniszczonej i słabo ukrwionej.

2) Manicure Japoński - zabieg mający na celu nadanie płytce blasku i długotrwałe wzmocnienie jej. Polecany jest przede wszystkim dla osób ze słabymi, kruchymi paznokciami. Zabieg polega na polerowaniu paznokci specjalnymi pastami, zawierającymi składniki odżywcze.

3) Manicure hybrydowy - zabieg polegający na pokryciu płytki specjalną emalią, łączącą cechy tradycyjnego lakieru i żelu, a następnie utwardzeniu jej lampą UV. Kolo jest trwały i lśniący, a po usunięciu manicure płytka nie jest zniszczona, jak w przypadku stylizacji za pomocą żelu i akrylu.

4) Manicure monofazowy - rodzaj manicure hybrydowego, którego ściągnięcie jest możliwe samodzielnie w domu, za pomocą acetonu.

Czy dbacie regularnie o swoje dłonie? Jakie zabiegi i kosmetyki lubicie najbardziej?


3 komentarze:

  1. Dbanie o dłonie to bardzo ważna sprawa bo są one wizytówka człowieka. Oliwa z oliwek, krem z Garniera czerwony to moje must have do tego jeszcze peeling. Na szczęście nie mam problemu ze skórkami wokół paznokci. Ale masz dużo pilniczków- ja co chwilę kupuję i gubię. Pozdrawiam ;) i zapraszam do mnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Znam ten krem z Garniera, bardzo dobrze nawilża:) Ja też na szczęście nie mam większych problemów ze skórkami, ale wielokrotnie wykonywałam manicure osobom z nadmiernie narastającymi, jest to bardzo denerwujące dla nich ;) Z pilniczków moim ulubieńcem zawsze będzie szklany, niestety co powien czas ulega stłuczeniu i muszę kupić nowy. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Zawsze mnie ciekawił ten manicure japoński:-) ja olejki mieszam ostatnio zmieszałam rycynowy z lnianym. Taką mieszankę wcieram w paznokcie 3 razy w tygodniu:-)

    OdpowiedzUsuń